Xylexpo 2024 w Mediolanie zakończyła się wzlotami i upadkami

maja 28, 2024
Źródło:
Christian Morasso
Oglądane:
29
  • text size

28. edycja biennale XYLEXPO, targów poświęconych technologiom drewna, które zostały wstrzymane w czasie pandemii i wznowione w 2022 roku, zakończyła się w zeszły piątek.

Xylexpo 2024 w Mediolanie zakończyło się z wzlotami i upadkami

Oczekiwania były niskie, uzasadnione ogólnym kryzysem wszystkich targów na świecie: Fordaq sam wziął udział w 10 targach w pierwszych 6 miesiącach 2024 roku, z mieszanymi, ale nie ekscytującymi wynikami.

Od razu zauważono epokowe zmniejszenie imprezy, gdyż przeszliśmy z 7 pawilonów sprzed 12 lat do zaledwie 2 pawilonów, a co więcej, zajętych przez dużą i agresywną grupę wystawców chińskich, na czele z gigantami Nanxing i KDT Distributed, ten ostatni z Masterwood z Rimini.

Xylexpo 2024 w Mediolanie zakończyło się z wzlotami i upadkami

Wyraźnie i niepokojąco brakowało wielkich nazwisk z europejskiego przemysłu: przede wszystkim BIESSE, który zawsze jest zazdrosny o swoje Biesse Open Houses w kraju i nie wydaje się być rozwiązaniem dla kont w czasach kryzysu, wręcz przeciwnie, więc CEFLA, HOMAG, WEINIG: te wielkie nazwiska kiedyś zajmowały, razem z Grupą SCM, po jednym pawilonie!

Nieobecne były także PRIMULTINI, ARTIGLIO i cała grupa przetwórstwa początkowego wraz z maszynami leśnymi.

Motywacja jest wciąż nieznana i jest wynikiem ery, w której stowarzyszenia i kohorty ustępują miejsca liczbom księgowym i strachowi. Era, w której spotkania, dyskusje i zachowanie wartości stworzonych na przestrzeni czasu, nie stymulują firm, ale raczej sprawiają, że uciekają.

Acimall raportuje, że 2023 rok zakończył się spadkiem obrotów o 23% w porównaniu z 2022 rokiem, ale musimy wziąć pod uwagę, że 2022 rok zamknął się z obrotami w wysokości 2,6 miliarda, co jest niezwykle pozytywne dzięki państwowej ustawie "Przemysł 4.0", która pomagała włoskim klientom zwiększyć obroty dla firm inżynierii mechanicznej o 12% oraz eksportu o 4,6%.

Zatem pochwała należy się 270 wystawcom obecnym przez te 4 dni (może trochę za dużo w czasach kryzysu) oraz 11 288 odwiedzającym, którzy ożywili, delikatnie mówiąc, wydarzenie (16 000 w 2022 roku).

Od odwiedzających można było zobaczyć doskonałość małych i średnich włoskich i zagranicznych firm technologicznych drewna, w szczególności produkcję optymalizatorów, okleinarek i maszyn numerycznie sterowanych, które obecnie są w stanie sprostać potrzebom przestrzeni, ekonomii i produktywności dla małych rzemieślników, sprawiając, że są tak samo produktywni jak duże przemysły.

Przede wszystkim Grupa SCM, która dzięki Routech cieszy się dużym sukcesem (w filmie imponująca linia klejenia w Holzbau Sud), SALVADOR z najnowszymi generacjami optymalizatorów do przemysłu drzewnego i paletowego, STORTI niekwestionowanym liderem maszyn do palet z coraz młodszym i dynamicznym zespołem, GCM jest jedynym punktem odniesienia dla jakościowych maszyn do produkcji pelletów, przeciwstawiając się obecności chińskiej wraz z NAZZARENO, grupą producentów suszarni BIG on DRY, NARDI itp., ale przede wszystkim systemów CNC i maszyn do wiercenia paneli COMEC / CAMAM specjalizujących się w systemach drzwiowych, ALBERTI + VIESSE + Bi MATIC twórców Lot 1 z niezwykłymi osiągami i kompaktowymi wymiarami, o których wkrótce będziemy mówić, QUICKWOOD z wygładzaniem powierzchni z rowkami za pomocą wibracyjnych kół lub systemów szczotkowych, dostępnych dla wszystkich, SARMAX i CM MACCHINE zawsze zaangażowane w tworzenie idealnych maszyn do impregnacji, szlifowania i strugania dla stolarstwa i stolarki drewnianej, wszystko wraz z wielkimi nazwiskami, takimi jak GIARDINAGROUP, COSTA i wielu innych.

Xylexpo 2024 w Mediolanie zakończyło się z wzlotami i upadkami

Xylexpo 2024 w Mediolanie zakończyło się z wzlotami i upadkami

Xylexpo 2024 w Mediolanie zakończyło się z wzlotami i upadkami

Xylexpo 2024 w Mediolanie zakończyło się z wzlotami i upadkamiLinia klejenia SCM Routech w Holzbau Sud

Chiński kolektyw i dwaj duzi producenci chińscy, Nanxing i KDT, przywieźli maszyny i narzędzia odpowiednie do każdego procesu, zwłaszcza dla dużych przemysłów, tak bardzo, że niektórzy szemrali, że wydarzenie powinno być przemianowane na Xi Lex Poh w chiński sposób.

Xylexpo 2024 w Mediolanie zakończyło się z wzlotami i upadkami

Wielu operatorów pozostaje zaniepokojonych agresywnością tych chińskich przemysłów, które pracują na cienkiej granicy dumpingowej cen w wysokości 20-50% mniej niż cena tej samej włoskiej i europejskiej maszyny. Często również grając na fałszywym oznakowaniu CE, ale mamy nadzieję, że są to tylko wnioski zaniepokojonych krytyków, biorąc pod uwagę, że nasze cła działają bardzo dobrze dla produktów drzewnych.

"Ta wiadomość została przetłumaczona automatycznie z języka angielskiego. Aby zobaczyć oryginalny artykuł, proszę kliknij tutaj."