Prognoza światowej produkcji drewna okrągłego wzrośnie o 4-8 procent do 2030 roku

sierpnia 07, 2024
Źródło:
USDA/FAO/Fordaq
Oglądane:
34
  • text size
Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wygenerował nowe prognozy popytu na drewno okrągłe i produkty leśne na całym świecie przy użyciu modelu do przewidywania zasobów leśnych (FOROM). Prognozy zostały opracowane dla czterech scenariuszy globalnego ocieplenia klimatu i wzrostu gospodarczego - (1) niskie ocieplenie, umiarkowany wzrost; (2) wysokie ocieplenie, niski wzrost; (3) wysokie ocieplenie, umiarkowany wzrost; i (4) wysokie ocieplenie, wysoki wzrost - na podstawie czterech scenariuszy "wspólnych ścieżek społeczno-gospodarczych" Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu, które zakładają różne polityki klimatyczne.

Zgodnie z prognozami, produkcja drewna okrągłego na świecie wzrośnie o 4-8% w latach 2022-2030, w zależności od scenariusza; zatem wzrost jest oczekiwany na umiarkowanym poziomie w najbliższej przyszłości. Produkcja może wzrosnąć o 6-32% w latach 2022-2050 (z wyraźnie większą niepewnością w dłuższym okresie). Jeśli chodzi o objętość drewna okrągłego, prognozowany wzrost do 2050 roku wynosi od 240 milionów m3 do 1200 milionów m3, w zależności od scenariusza.

Należy zauważyć, że prognozy przedstawione na rysunku opierają się na danych dotyczących istniejących rynków. Nie uwzględniają więc nowych produktów ani przyszłego popytu na produkty, które mogą znajdować się we wczesnych stadiach rozwoju. Ponadto, głównymi czynnikami wpływającymi na szacunki USDA oparte na FOROM są wzrost gospodarczy i wzrost liczby ludności; model nie uwzględnia w sposób wyraźny (na przykład) zastępowania produktów leśnych i produktów na bazie paliw kopalnych. Inne ograniczenia modelu obejmują opóźnienia w uwzględnianiu nowych danych oraz agregację niektórych kategorii produktów (np. wyrobów drewnianych konstrukcyjnych, biopaliw i chemikaliów).

Zgodnie z niedawną analizą, Unia Europejska stanowi tylko 3,9% światowej powierzchni leśnej, ale 43% światowych eksportów produktów leśnych pod względem wartości (127 miliardów dolarów w 2022 roku). W przeciwieństwie do tego, Afryka posiada prawie 16% światowej powierzchni leśnej, ale wytwarza mniej niż 2% wartości światowych eksportów produktów leśnych. Wynika to z faktu, że w Afryce około 90% pozyskanego drewna jest wykorzystywane jako paliwo do ogrzewania i gotowania, a większość eksportowanego drewna jest niesprzedane (tj. drewno okrągłe). W związku z tym, nie tylko Afryka zachowuje mniej niż 10% wartości swojego drewna, ale jej przemysł tworzy mniej niż 10% miejsc pracy, które mogłyby zostać wygenerowane, gdyby większa część produktów wykończonych i półwykończonych była produkowana i eksportowana. Niektóre kraje w Afryce podejmują działania w celu dodawania wartości do swoich eksportowanych drewna. Na przykład Gabon zakazał wywozu drewna w 2010 roku w celu zachęcenia do większej obróbki drewna w kraju; w rezultacie produkcja tarcicy wzrosła prawie czterokrotnie między 2009 a 2022 rokiem (z 2,8 miliona m3 do 10,3 miliona m3), a eksport drewna okrągłego spadł prawie do zera (z 1,7 miliona m3 w 2009 roku do 0,01 miliona m3 w 2022 roku). Rząd Gabonu wprowadził szereg innych środków politycznych w celu rozwoju sektora leśnego w kraju.

FAO dokonała dodatkowych szacunków, aby uwzględnić potencjalne wpływy trzech nowych produktów leśnych, uważanych za najbardziej obiecujące dla masowej substytucji materiałów nieodnawialnych: (1) drewno konstrukcyjne/macierz krzyżowa (CLT) do budownictwa; (2) sztuczne włókna celulozowe z drewna rozpuszczalnego, głównie wykorzystywane w przemyśle tekstylnym; i (3) drewno opałowe do produkcji bioenergii. Popyt na te produkty szacuje się na zwiększenie zużycia drewna okrągłego o maksymalnie 272 miliony m3 rocznie do 2050 roku w porównaniu z rokiem 2020, co stanowi całkowite zwiększenie (bazowe + nowe produkty) globalnego zużycia drewna okrągłego (produkcji) o około 49% w ciągu tego okresu. Należy zauważyć, że ta prognoza skupia się na popycie na produkty leśne. Wiele ścieżek, które łączą zwiększoną wydajność w pozyskiwaniu i przetwarzaniu drewna, recykling oraz sadzenie lasów i drzew, w tym w systemach agroleśnych i opierając się na wysiłkach w zakresie rekultywacji, może prowadzić do zrównoważonego zaspokojenia zapotrzebowania na drewno w ilościach wystarczających do zaspokojenia wzrostu popytu, wspierając bioekonomię. Zgodnie z tradycyjnymi badaniami perspektyw sektora leśnego, powyższa dyskusja skupia się na prognozach opartych na objętości dla produktów leśnych i drewna okrągłego. Dla gospodarek narodowych i dochodów sektora leśnego jednak wartość tych produktów może być ważniejsza niż ich objętość.

"Ta wiadomość została przetłumaczona automatycznie z języka angielskiego. Aby zobaczyć oryginalny artykuł, proszę kliknąć tutaj."