W tym samym czasie budownictwo i budynki w użyciu w Wielkiej Brytanii stanowią 30% emisji dwutlenku węgla w kraju. Dlatego nowe budownictwo mieszkalne oraz modernizacja muszą wykorzystywać więcej materiałów związanych z biomasą, w szczególności drewna, jeśli kraj ma osiągnąć swoje cele netto zero do 2050 roku.
Takie było wyraźne przesłanie pierwszej w historii brytyjskiej Konferencji Projektowania Drewna (UKTDC). Wydarzenie, które odbyło się w czerwcu w Londynie, zostało zorganizowane przez brytyjskie stowarzyszenie Timber Development UK (TDUK), szwedzkie przedsiębiorstwo Swedish Wood oraz organizację non-profit Built by Nature, która zajmuje się promowaniem zrównoważonego budownictwa.
Podczas konferencji omówiono najnowsze osiągnięcia w dziedzinie budownictwa opartego na drewnie w Wielkiej Brytanii oraz jak można przyspieszyć i poszerzyć rozwój tego sektora. Wśród ponad 200 uczestników znaleźli się dostawcy drewna, architekci, inżynierowie, kontrahenci, deweloperzy, projektanci i inni specjaliści. Wśród nich byli liderzy w swoich dziedzinach, a wielu z nich było członkami TDUK.
Stowarzyszenie to powstało trzy lata temu w wyniku połączenia dwóch organizacji - Timber Trade Federation (TTF) oraz Timber Research and Development Association (TRADA). Dzięki temu ma ono członkostwo w całym łańcuchu dostaw drewna i produktów z drewna (w tym importerów i handlowców drewna tropikalnego), a także w sektorze specyfikacji i użytkowania końcowego, w szczególności w budownictwie. Jego misją jest zwiększanie i rozwijanie spożycia drewna oraz poszerzanie jego zastosowania, ze szczególnym naciskiem na redukcję emisji i wspieranie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej i cyrkularnej. TDUK uważa, że połączenie tych dwóch organizacji w jedną daje branży silniejszy i bardziej jednolity głos wobec decydentów i twórców polityki. Szczególny nacisk kładzie się na podkreślanie potencjału drewna w kontekście ochrony środowiska i technologii, stąd też zorganizowanie UKTDC, którego szefem wykonawczym jest David Hopkins, który zapowiedział, że będzie to coroczne wydarzenie.
Umieszczając zrównoważone budownictwo w centrum uwagi
Pierwszym prelegentem na scenie UKTDC był Richard Walker, przewodniczący firmy Bywater Properties, dewelopera, który stawia na zrównoważone i niskoemisyjne budownictwo. Wynikiem tego jest silne skupienie na wykorzystaniu drewna, w szczególności drewna inżynieryjnego lub masowego, w swoich projektach budowlanych. "Oczywiście, nie jesteśmy organizacją charytatywną" - powiedział pan Walker - "Musimy osiągać zyski, aby móc dalej rozwijać naszą działalność.
Jednak budowanie z wykorzystaniem drewna ma również aspekt komercyjny, ponieważ pozwala nam wykazać nasze unikalne cechy. Nasze podejście buduje również szacunek klientów, co dodatkowo zwiększa naszą przewagę komercyjną."
Podkreślając skupienie Bywater na niskoemisyjnym budownictwie drewnianym, w 2023 roku firma podpisała umowę joint venture z japońskim gigantem w dziedzinie leśnictwa i drewna - Sumitomo Forestry. Bywater SFC jest opisane jako specjalista w zakresie budownictwa drewnianego "od A do Z" z celem osiągnięcia aktywów o wartości ponad 1 miliarda funtów, skupiając się na budownictwie z użyciem drewna masowego w Europie i Wielkiej Brytanii.
Jednym z pierwszych efektów współpracy jest budynek Paradise - sześciopiętrowy biurowiec w Londynie, w którym zastosowano drewno masowe, które zabezpiecza 60 lat emisji dwutlenku węgla związanej z eksploatacją budynku.
Bywater widzi możliwości wykorzystania drewna masowego nie tylko w całkowicie nowych projektach budowlanych, ale także w modernizacji i remontach. Włącza to również możliwość rozbudowy budynków wertykalnie, wykorzystując tzw. "przestrzeń powietrzną".
Z uwagi na coraz bardziej zaawansowaną efektywność energetyczną budynków i wykorzystanie energii odnawialnej, kluczem do dalszego zmniejszenia śladu ekologicznego budownictwa jest redukcja emisji związanej z produkcją materiałów budowlanych. Chodzi tu o sumę emisji wynikających z produkcji, transportu i montażu określonych materiałów budowlanych. Bywater uważa, że drewno masowe jest idealnym rozwiązaniem; drewno nie tylko absorbuje dwutlenek węgla podczas wzrostu i przechowuje go przez cały okres użytkowania, ale jest również niskonakładowe energetycznie w porównaniu do materiałów o wysokiej intensywności energetycznej, takich jak stal i beton.
"Emisje związane z produkcją budynków są tym, co najbardziej wpływa na środowisko, ale też to, co może zostać oszczędzone" - powiedział inny z założycieli Bywater, Theo Michell. "Drewno masowe nie jest złotym środkiem na walkę z emisjami związanymi z produkcją budynków, ale jest ważną częścią naszego arsenału narzędzi."
Pan Walker podkreślił również, że potrzebne jest wsparcie rządu w celu promowania budownictwa drewnianego. "Sclerotyczne" przepisy dotyczące planowania muszą zostać zmienione, a ograniczenia dotyczące wysokości budynków drewnianych muszą być ponownie rozważone.
"Ta wiadomość została przetłumaczona automatycznie z języka angielskiego. Aby zobaczyć oryginalny artykuł, proszę kliknij tutaj."