EUDR: Wezwania do przełożenia stają się coraz głośniejsze

Źródło:
DeSH/GD Holz/FVHI/Land&Forst/Fordaq
Oglądane:
94
  • text size

AlternativtextZ różnych stron Unii Europejskiej kierowane są obecnie wezwania do przełożenia wdrożenia EUDR, które - z kilkoma wyjątkami - ma zostać zastosowane od 30 grudnia 2024 roku. Ostrzeżenia o możliwych turbulencjach na rynku i niedoborach napływają zarówno od państw członkowskich, jak i krajów importujących do UE. Kilka miesięcy przed wprowadzeniem EUDR wiele wciąż jest niejasne. W handlu drewnem dotyczy to zwłaszcza otwartego pytania o ochronę dostawców, jeśli geokoordynaty pochodzenia drewna muszą być przekazywane klientowi lub klientowi klienta podczas sprawdzania. W celu obejścia tej luki, dostęp do geokoordynatów może być ograniczony - ale pozostają one obowiązkowym polem w systemie, nawet jeśli niektóre kraje pochodzenia, takie jak Chiny, prawdopodobnie nie będą udzielać jasnych informacji. Oprócz braku czynników konwersji, chińskie koordynaty celowo zawierają źródło błędu o kilkuset metrach, które ma służyć bezpieczeństwu narodowemu. Inne kwestie to pojawiające się różnice w surowości kar za naruszenia oraz pytanie, w jaki sposób dokładnie powinny być sprawdzane warunki pracy na miejscu pozyskiwania drewna.

W leśnictwie w UE pojawia się pytanie o przydatność geokoordynatów, jeśli wycięcie lasu mogłoby zostać wykluczone wyłącznie przez prawo. Jest to bardzo wątpliwe, ponieważ UE nie mogłaby widzieć tego w taki sam sposób, ponieważ żadne prawo nie może zapewnić 100% pewności. Na przykład w różnych krajach może być różne podejście do tego, czy budowa dróg może być uważana za wycinkę lasu czy nie. Niemniej jednak, według niektórych specjalistów ds. EUDR, podanie całego obszaru operacyjnego lub wspólnego obszaru operacyjnego jako geokoordynatów powinno być zawsze opcją i zmniejszyć biurokratyczny wysiłek w leśnictwie UE.

Omawia się również, że lista krajów o niskim lub wysokim ryzyku nie zostanie sporządzona do końca grudnia, co nie zapewni zbyt skutecznej pracy przygotowawczej lub ulgi na odpowiedniej "front". Dyskutowana jest sugestia, aby zacząć od krajów, które są prawdopodobnie niskiego ryzyka, ponieważ ich klasyfikacja przebiega szybciej, a "trudniejsze przypadki" zostaną zachowane na końcu. Mogłoby to pomóc zmniejszyć obciążenie, jeśli wyniki zostaną przekazane we wczesnym stadium. Jednak można również zrozumieć, że skuteczność EUDR może zostać osłabiona, jeśli kraje wysokiego ryzyka nie zostaną zidentyfikowane w odpowiednim czasie.

W branży nadal panuje dużo niepewności co do tego, jakie dane należy zbierać, w jakiej ilości i w jakim formacie, jak je przechowywać, przetwarzać i - przede wszystkim - gdzie je wprowadzić, dlatego niektóre firmy rozważają rezygnację na przestrzeni roku. Ostatnio mówiono, że planowane nie jest ręczne wprowadzanie danych, ale że w odpowiednim czasie zostanie udostępniony przyjazny użytkownikowi interfejs danych do automatycznego wprowadzania. Samo zarządzanie danymi w firmach może dostarczyć więcej niż wystarczająco dużo wysiłku i presji na aktualizacje techniczne. Jednak uproszczenia, takie jak możliwość skonsolidowania tygodniowej produkcji w jednym oświadczeniu o należytej staranności, są przynajmniej uważane za pewne.

W związku z tym wezwania do przełożenia i poprawek są odpowiednio głośne. Prezydent HDH Johannes Schwörer obawia się, że obecna forma regulacji może prowadzić do zaburzeń w stosunkach handlowych i nawet sporów handlowych z krajami, które nie są bezpośrednio dotknięte wycinką lasów i domaga się: "Powinniśmy tworzyć sojusze przeciwko globalnej wycince lasów, a nie stawiać partnerów przeciwko sobie." Istnieje również obawa, że UE może wycofać się z handlu z braku jasnej drogi wdrożenia.

Tymczasem Rada Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej pozytywnie odpowiedziała na wcześniej przedstawiony przez Austrię wniosek "Europejskie Rolnictwo i Leśnictwo: podstawa konkurencyjnej, suwerennej i bogatej UE". W tym wniosku Austria, wraz z państwami członkowskimi Czech, Finlandii, Grecji, Litwy, Polski i Słowacji, wezwała przyszłą Komisję do mocnego ponownego rozważenia ram czasowych ustalonych dla wdrożenia EUDR i należytego uwzględnienia poważnych obaw związanych z jego wdrożeniem.

Po wypowiedziach w Radzie Rolnictwa UE dalszy rozwój wokół EUDR będzie teraz zależał od składu komitetów w Parlamencie Europejskim i składu Komisji. Następne spotkanie Rady Rolnictwa zaplanowane jest na 23 września 2024 r., a wciąż niepewne jest, czy EUDR zostanie ponownie wprowadzona na porządek dzienny.

Stowarzyszenia branżowe, takie jak Europejska Federacja Handlu Drewnem ETTF, nadal domagają się poprawek i przełożenia wejścia w życie, ale uważają to za mało prawdopodobne. Według GD Holz, na przykład, można wywnioskować z doświadczenia, że fakt, iż niektóre kraje UE nie wyznaczyły nawet odpowiedniego organu do monitorowania przestrzegania EUDR, nie będzie przeszkodą, tak jak miało to miejsce przy wejściu w życie EUTR - ani brak wytycznych.

Sprawdź nasze rozwiązanie oprogramowania, które pomoże Ci wypełnić Twoje obowiązki związane z EUDR: https://eudr.fordaq.com

"Ta wiadomość została przetłumaczona automatycznie z języka angielskiego. Aby zobaczyć oryginalny artykuł, proszę kliknij tutaj."
Wstaw komentarz